Lublin w ciągu ostatnich lat zmienił się z niewyróżniającej się niczym stolicy jednego z województw w wyjątkowe centrum kulturalne. To właśnie kultura jest jednym z głównych czynników określających tożsamość i charakter naszego miasta. Chcemy zastanowić się nad tym jak wzmocnić i ukierunkować jej potencjał, by nasze miasto było miejscem odpowiadającym na potrzeby i oczekiwania wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Stąd pomysł zorganizowania oddolnego, obywatelskiego Lubelskiego Kongresu Kultury rozumianego jako spotkanie osób, które chcą współtworzyć miasto i je zmieniać. 700-lecie stanowi dobry kontekst dla takiego wydarzenia.

pokaż więcej

Kongres spełni swoją rolę, jeśli w jego trakcie wybrzmią głosy wszystkich: zarówno twórczyń i twórców kultury, jak i jej odbiorców; zwolenniczek i zwolenników nowoczesności oraz orędowniczek i orędowników tradycji; młodzieży i ludzi starszych. Nie powinno zabraknąć miejsca zarówno dla osób aktywnych w obszarze kultury jak i mających, z różnych powodów, utrudniony do niej dostęp.

Zapraszamy do udziału zarówno rodowite lublinianki i lublinian, jak i tych, którzy przebywają tu tymczasowo. Zapraszamy mieszkających w mieście obcokrajowców, dzięki którym Lublin może na nowo stać się miastem wielokulturowym. Kongres będzie okazją spotkania i dyskusji przedstawicieli i przedstawicielek NGO’sów, instytucji kultury, grup nieformalnych i wszystkich osób, które mają pomysł na miasto i chcą się nim podzielić. Tylko szeroki dialog i różnorodność dają szansę budowania miasta przyjaznego wszystkim mieszkankom i mieszkańcom.

Lublin jest wspólnym dobrem, za które wszyscy ponosimy odpowiedzialność. Możemy mieć rzeczywisty wpływ na to, w jakiej przestrzeni żyjemy, jaki jest jej kształt i jaka będzie w przyszłości.

bez nas nie ma miasta

zbierzmy się

pokaż mniej

 

Zapraszamy wszystkich którym bliska jest idea Lubelskiego Kongresu Kultury o jej wsparcie poprzez wpisanie się na poniższą listę